Kilka cennych porad odnośnie wyboru fotografa na ślub i wesele. Na co zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy jego wyborze? To wszystko w artykule Martyny i Rafała z Naturalna Fotografia Ślubna

Cześć!

Pomimo tego, iż sami jesteśmy fotografami postanowiliśmy napisać ten artykuł bardzo obiektywnie. Nie będziemy tu sugerowali czy wybrać takiego, który robi zdjęcia pełne FotoSzopa, takiego od zdjęć stylizowanych na pradawne czy innego.  Zatem do rzeczy!

Po pierwsze – Gdzie szukać fotografa?
  • Naturalnie na portalu weselnym na którym jesteście! W katalogu firm znajdziecie fachowców z naszego regionu, czyli takich którzy znają tutejsze kościoły i urzędy, sale oraz mają obeznane ciekawe miejsca na plenerowe sesje zdjęciowe (lub mają swoje studio).
  • Popytajcie znajomych, którzy w ostatnim czasie brali ślub lub byli na takowym. „Poczta pantoflowa” w tym wypadku to dobry wyznacznik. Oczywiście, to co komuś się podoba nie musi podobać się Wam, ale dostaniecie konkretne opinie jak dany fotograf pracował, czy był terminowy, może czymś szczególnym się wyróżnił, może czymś podpadł? U znajomych/rodziny zobaczycie wszystkie zdjęcia jakie otrzymali od fotografa, a nie tylko te najpiękniejsze z jego portfolio.
  • U wujka google naturalnie – ale tu uważajcie, bo jeżeli jakiś fotograf jest na pierwszej stronie wyników wyszukiwania to nie musi oznaczać, że jest najlepszy – po prostu jest dobrze wypozycjonowany! Fora internetowe – ale tutaj też z marginesem, że „najlepszy fotograf na świecie robił mi zdjęcia” nie będzie najlepszym dla Was. Blogi inspiracji ślubnych,  itd.
  • Partnerzy polecają – czyli usługodawcy, których namiary otrzymacie od Sali weselnej, kamerzysty, zespołu/dj’a, itp…Np. my polecamy tylko osoby/miejsca/firmy, z którymi współpracowaliśmy i damy sobie kartę pamięci uciąć za to, że są dobrzy w tym co robią.

 

Po drugie – Znaleźliśmy fotografów, ale jak wśród nich znaleźć tego najlepszego?

Oglądajcie portfolio lub bloga, zwracajcie uwagę na najtrudniejszy do fotografowania etap, czyli kościół, czy zdjęcia są jasne, ostre czy one się Wam podobają i widzicie na nich wszystkie ważne momenty uroczystości?

Jeżeli tak, to super – zobaczcie czy galerie to przewijające się kilka par, czy kilkanaście/dziesiąt. Teoretycznie im więcej tym lepiej, gdyż świadczy to o dużym doświadczeniu specjalisty. Najbardziej kreatywnym etapem jest poślubna sesja plenerowa – jeżeli widzicie na zdjęciach z takich sesji pary ciągle w tych samych pozach, w tych samych miejscach to też niedobry znak.

Po trzecie – kiedy podpisać umowę?

Jak najszybciej…Wielu dobrych fotografów terminy ma zajęte na 2 lata do przodu (choć na różnych forach czytamy, że np. w Małopolsce to i 3 lata naprzód nie robią wrażenia). Oczywiście nie znaczy to, że na 3 miesiące przed ślubem nie znajdźcie fotografa … jakiegoś fotografa. Do tego kwestia finansowa – ceny rosną z roku na rok, czasami częściej. Podpisujecie umowę na konkretną wartość, która obowiązywać będzie również za ten rok czy dwa. Dzięki temu możecie lepiej zaplanować wydatki związane z organizacją wesela.

Po czwarte – spotkanie z fotografem

Martyna i Rafał – Naturalna Fotografia Ślubna